Перш ніж перейти до питання про те, чи потрібен антивірус, давайте коротко згадаємо звичайний біологічний вірус. Потрапляючи в організм, цей вірус працює наступним чином. Вона прикріплюється до живої клітини, потім проникає в неї і змінює «програму» клітини.
Клітина хворіє, не виконує своїх функцій. Більш того, якщо клітина розмножується, вона дублює вірус в нових клітинах організму. Боротися з біологічними вірусами вкрай складно, так як проникнути в клітку з будь-якими речовинами, в тому числі і лікарськими препаратами, непросто.

Тепер про комп’ютерний вірус. Він також проникає в «тіло» комп’ютера, прикріплюється до комп’ютерних файлів, а потім проникає як би всередину цих файлів. Змінюється програма роботи, закладена у файл. Комп’ютер «організм хворіє». Комп’ютер псується, зовсім перестає працювати або працює «через пень – колоду».

Зміст статті:

1. Навіщо знадобилися віруси

2. Наскільки небезпечні комп’ютерні віруси

3. Навіщо створюють віруси та хто це робить

4. Як передаються комп’ютерні віруси

5. Чи можна перешкодити поширенню вірусів

6. Що таке антивірус

7. Чи можуть віруси обходити антивірусну програму

8. Що робити, якщо вірус зіпсував комп’ютер

9. Що буде, якщо відключити антивірус

10. Як вибрати відповідний антивірус

11. Навіщо потрібно оновлювати антивірус

12. Відео: Антивірус не потрібен або 5 шкідливих порад про антивірус

Навіщо потрібні віруси?

Біологічні віруси є результатом еволюції життя на Землі і у Всесвіті в цілому, якщо життя там є, і вона начебто є. Віруси з’явилися набагато раніше, ніж сучасні багатоклітинні організми. Вони чи не найперші мешканці нашої планети

Комп’ютерні віруси є наслідком файлової організації комп’ютерів. Був час, коли робився вибір між файловими комп’ютерними системами і нефайловими. Вибір був зроблений на користь файлів, адже він дає величезну різноманітність можливостей для використання комп’ютерів.

Якщо серед безлічі інших файлів на комп’ютері є який-небудь файл, то його можна розглядати як клітину багатоклітинного організму. А якщо клітина є, то може бути і вірус. Так з’явилися віруси – це невеликі програми (їх ще називають «код», а не «програма», хоча суть від цього не змінюється). Ці програми (цей код) побудовані так, що вірус може «прикріпитися» до файлу, проникнути всередину нього і тим самим змінити роботу файлу.

Чому біологічні віруси прагнуть потрапити всередину клітини? Тому що поза клітиною живого організму віруси є напівживою матерією. Вірус – це не клітина, це її маленький шматочок, який є нічим поза клітиною. Але разом з клітиною, куди потрапляє вірус, це вже нова клітина з новими функціями, записаними в коді біологічного вірусу.

Чому комп’ютерний вірус потрапляє всередину файлу? Ця ж причина полягає в тому, що сам вірус – це незначна програма, користь від якої дорівнює нулю без палички. Вірус – це не файл, а маленький, невеликий його шматочок, який не представляє інтересу для комп’ютерної обробки. Але разом з файлом, куди проник вірус, це вже повноцінний файл, проте його функції кардинально відрізняються від функцій файлу, який не був заражений вірусом.

Виявляється, однак, що віруси потрібні для того, щоб зіпсувати живі клітини (якщо мова йде про біологічні віруси) або пошкодити нормальні файли (якщо мова йде про комп’ютерні системи).

Комп’ютерні віруси призначені для пошкодження файлів, які працюють належним чином. Їх призначення – зробити так, щоб комп’ютер або зовсім перестав працювати, або комп’ютер почав працювати за зміненою програмою.

Чи небезпечні комп’ютерні віруси?

Почнемо з того, що під комп’ютером слід розуміти все, що побудовано як комп’ютер. Це смартфон, планшет, ноутбук і багато іншого, в якому при розгляді як би містяться файли з програмами і даними зсередини. Саме в ці пристрої мріють потрапити віруси.

Віруси всередині комп’ютера – це добре. Є файли, до яких можна «прикласти», а потім «розгорнути» по повній. Що можуть робити віруси після того, як вони стають частиною комп’ютерів, частиною файлової системи? Вони вміють зіпсувати і зіпсувати.

Наприклад, заражений вірусом файл може шифрувати вміст усіх файлів на комп’ютері. Комп’ютер перестане працювати і більше ніколи не відновиться самостійно. Вірус, прикріплений до комп’ютерних файлів, може охороняти цікаву для нього інформацію, наприклад, паролі для доступу до сайтів, до банківських систем. І як тільки інформація, що цікавить буде введена користувачем комп’ютера (телефон, смартфон, планшет, ноутбук та інші гаджети), вірус  зможе перехопити цю інформацію, записати і відправити її «туди, де належить» за допомогою інтернет-з’єднання комп’ютера. В результаті інформація «просочиться» з комп’ютера в руки зловмисників – авторів вірусу.

Взагалі, говорити про можливі злодіяння все одно, що писати детектив, де спочатку шахраї і вбивці роблять свою брудну роботу, і тільки ближче до кінця книги отримають заслужене покарання. Тобто писати про жахи вірусів можна довго. Чи варто? І тому зрозуміло, що вірус всередині комп’ютера – це погано! Тому що вірус може зробити непоправні речі …

Чому вони створюють віруси?

Погані люди завжди співіснували з хорошими людьми. Погані програми завжди виникали там, де є хороші програми. Чому так відбувається – питання філософське, і розглядати його тут не нам. Це життя. Одні створюють, інші …

Що стосується комп’ютерних вірусів, то їх можна створювати для різних цілей, частіше з поганими, ніж з хорошими.  Від поганого, наприклад, красти інформацію, а заробляти на цьому неправедно.

Або змусити власника комп’ютера та іншого гаджета витратити гроші на ремонт пристрою. Або використовувати ресурси власника комп’ютера, використовувати сам комп’ютер, наприклад, для Майнінг криптовалюта. Останнє виглядає так: комп’ютер належить нам, але він працює для абсолютно різних людей завдяки впровадженому в нього вірусу. Загалом, варіантів на «погані» розраховувати не доводиться.

З «благих» цілей створення вірусів можна згадати, наприклад, створення антивірусного ПО навпаки.  Але в антивірусних випадках потрібні віруси.

Пам’ятаю, як у знайомого мені програміста на дискетах зберігалася ціла колекція вірусів (зараз застарілий спосіб зберігання інформації). Навіщо? Щоб дізнатися, як боротися з цими вірусами, дізнайтеся, як «вилікувати» комп’ютери.

В цілому поганих мотивів для створення вірусів в мільйони разів більше, ніж хороших.

Віруси створюються з метою знищення комп’ютера або використання комп’ютера або його вмісту в особистих, абсолютно неблагородних і непристойних цілях.

Як поширюються віруси

Ті, хто створює безчинства і створює віруси в «нічній тиші», повинні якось відправляти їх на комп’ютери. Як це робиться? Інакше.

Є можливість поширювати файли, які вже були заражені. Ми робимо, скажімо, якесь хороше програмне забезпечення для платного або безкоштовного використання. І заздалегідь прикріплюємо віруси до нормально працюючим файлам. Користувач бере програму, встановлює її на свій комп’ютер, телефон, смартфон, планшет, ноутбук і… Ой-ля-ля, вірус також встановлюється в комп’ютер разом з завантаженою програмою.  Саме тому ніколи не рекомендується завантажувати і встановлювати програми з невідомих сайтів, брати їх у невідомих, часто безвідповідальних виробників.

А можна можна, наприклад, спробувати заразити інтернет-сторінки, особливо якщо ці сторінки погано захищені. Зловмисник заражає деякі сайти і блоги таким чином. Користувач комп’ютера, телефону, смартфона, планшета заходить на  такий сайт, і оп-ла, віруси вже перекочували на комп’ютер.

Саме тому, насправді, не варто так легко заходити на невідомі ресурси в інтернеті. Особливо якщо це «важкі» ресурси, де багато додаткових спливаючих вікон, банерів, посилань і переходів.

Віруси можуть поширюватися електронною поштою. Бухгалтеру приходить лист із запрошує заголовком, мовляв, ось вам все про податки і варіанти їх так званої «оптимізації». О, як здорово! Відкриваємо лист і (або) прикріплений файл – і вірус вже робить свою «брудну роботу» на комп’ютері.

Знову ж таки, це сигнал всім нам: не відкривайте листи з невідомих джерел, особливо з так званими клікбейнними заголовками  (настільки привабливими, що вас прямо-таки тягне натискати на них). Тягнути, щоб відкрити невідомий лист – перша ознака того, що лист ні в якому разі не можна відкривати, і негайно видаляти його.

Чому системні адміністратори люблять облікові записи

Віруси можуть поширюватися всередині комп’ютера, смартфона, планшета. Якщо вони вже потрапили всередину комп’ютера, то вірус не любить залишатися на самоті, йому потрібно проникнути всюди, в усі файли. Ось чому, насправді, сисадміни люблять встановлювати облікові записи на комп’ютерах.

Справа в тому, що будь-який аккаунт накладає обмеження на доступ до всіх ресурсів комп’ютера. Наприклад, обліковий запис налаштована на користувача так, щоб він мав доступ тільки до потрібних йому програм і файлів. І все. І якщо такий «користувач» пропустить вірус, то вірус зіпсує тільки призначені для користувача файли і програми, не зачіпаючи весь комп’ютер. Призначені для користувача програми і дані зникнуть назавжди, але сам комп’ютер залишиться цілим.

Віруси поширюються через мережі передачі даних. Скажімо, в офісі всі користувачі підключені до єдиної офісної мережі. Як тільки вірус «запуститься» в одному з комп’ютерів в мережі, вірус «залізе» на інші комп’ютери. Обов’язково піднімайтеся, така його суть і природа. І тут знову ой, як же праві системні адміністратори офісних мереж, які встановлюють облікові записи з обмеженим доступом користувачам. Якби не було таких обмежень доступу, вірус моментально захопив би всю корпоративну мережу – це повний крах і зупинка бізнесу.

Коротше кажучи, вірус поширюється там, де може поширитися. Будь-яка можливість перенесення себе з одного файлу в інший, з одного комп’ютера на інший, з однієї мережі в іншу – все це використовується вірусами.

Чи можна зупинити поширення вірусів?

Отже, несподівано вірус запустився і почав свою «брудну справу». Чи можна зупинити цей процес? Справа в тому, що вірус намагається діяти непомітно. Як біологічний вірус має певний інкубаційний непомітний період, так і комп’ютерний вірус непомітний в перші моменти свого існування на комп’ютері.

Після закінчення інкубаційного періоду – хвороба! Аналогічно і з комп’ютерним вірусом: його перші кроки непомітні, а потім «пити «Боржомі» вже пізно, комп’ютер заражений! Ми тільки напевно відчуємо або побачимо – комп’ютер, смартфон, планшет, ноутбук стали іншими.

А ось непримітний комп’ютерний вірус (а є і такі, дуже потайні), навпаки, як вірус з безсимптомним вірусним захворюванням, буде намагатися залишатися непомітним.  Існують віруси, які автоматично деактивуються (перестають працювати), наприклад, як тільки користувач комп’ютера запускає програму моніторингу роботи.

Припустимо, користувач запускає диспетчер завдань, і щоб він не показував програму, заражену вірусом, вірус автоматично перестає працювати. Зупиняємо диспетчер задач, і вірус знову працює над своїми «темними справами».

Біологічний вірус потребує такої секретності для більшого зараження інших «особин». Комп’ютерний вірус може діяти приховано, наприклад, у випадку з майнінгом криптовалюти, щоб замаскувати свою присутність на зараженому комп’ютері. Так що якщо на ваш комп’ютер потрапив вірус, зупинити його дуже складно. Швидше за все вам знадобиться антивірус. Що це?

Що таке антивірус

Антивірус – це програма, яка може виявляти і знешкоджувати віруси на комп’ютері, смартфоні, планшеті, ноутбуці.

Біологічний вірус іноді виліковний, іноді ні. Але його практично завжди можна виявити за допомогою певних аналізів і аналізів. Те ж саме і з комп’ютерними вірусами. Антивірус в першу чергу потрібен для того, щоб виявити вірус.

Вірус вже може бути вбудований в комп’ютерні файли. Вірус може тільки спробувати проникнути в комп’ютер, наприклад, якщо користувач відвідав заражений сайт в інтернеті або вже завантажує заражену програму (файли). Антивірус, по ідеї, повинен виявляти віруси як в першому, так і в другому випадку.

У разі, коли комп’ютер вже заражений вірусами, антивірус може «просканувати» його, послідовно перевірити всі або особливо небезпечні файли на наявність в них вірусів. Антивірус може або нейтралізувати, очистити, зберегти файли, або повністю видалити заражені файли.

Іншими словами, комп’ютерний антивірус може перевірити файли комп’ютера на наявність вірусів, а також позбавити комп’ютер від вірусів, видаливши їх з усіх інфікованих файлів. У моїй практиці був випадок, коли антивірус зміг виявити і знешкодити кілька сотень тисяч (!) вірусів в такій же кількості файлів. Більш того, антивірус сканував і очищав такий заражений комп’ютер кілька годин поспіль!

Антивірус може не допускати проникнення в комп’ютер вірусів ззовні. При цьому він превентивно перевіряє сайти, які відвідує користувач комп’ютера, перевіряє перед їх завантаженням з інтернету і розміщенням на комп’ютері. Антивірус видає попередження про наявність вірусів, а то і зовсім блокує подальшу роботу з зараженими інтернет-ресурсами.

Зверніть увагу, що схожість біологічних і комп’ютерних вірусів закінчується антивірусами. Якщо обидва вони схожі за своїми «безчинствами», то сильно відрізняються методами боротьби з їх проявами. Від біологічних вірусів складно позбутися, задіяна вся імунна система організму. Комп’ютерні віруси можна повністю перемогти за допомогою комп’ютерного антивіруса.

Біологічний антивірус, як аналог комп’ютерного антивіруса, ще не винайдений, а шкода! Але це вже інша історія…

Чи можуть віруси обійти антивірус

Так, віруси можуть обходити антивіруси, в деяких випадках особливо легко. Наприклад, віруси, що поширюються по електронній пошті або іншим вкладенням (хмарні сховища, файлообмінники і т.д.). Тому що ось ви його самі використовуєте, своїми руками, записує заражений файл на свій комп’ютер. Як перешкодити вам зробити очевидну помилку або дурість?

Але все ж в більшості випадків антивіруси виявляють і ізолюють або «вбивають» віруси раніше, ніж встигнуть заразити комп’ютер. Якщо комп’ютер вже заражений, то досить часто позбутися від вірусів дозволяють програми перевірки на віруси від відомих виробників антивірусів Avira, AVG, Avast.

Навіщо ж тоді потрібні антивіруси, якщо деякі віруси можуть їх обійти? Будь-який читач може задати питання, і він частково матиме рацію. Кому потрібна захист «з дірками»? Відмінно, скажемо у відповідь, але іншого захисту немає! Будь-який антивірус, навіть самий просунутий, зроблений самою «просунутою» і розумною антивірусною компанією, має «дірки», є уразливості.

А де, скажіть, проблем немає? Чи все, чим ми користуємося, абсолютно надійно? Абсолютної надійності взагалі не існує, по крайней мере, в світі техніки, де «живуть» комп’ютери. Абсолютна надійність – поняття абстрактне. Є тільки «надійність», але вона ніколи не буває 100-відсотковою, на жаль.

Вірус зіпсував комп’ютер, що робити

Якщо в комп’ютер проник вірус і зіпсував його – комп’ютер більше не працює, то відновити комп’ютер можна за допомогою даних з резервних копій.

Резервне копіювання даних на комп’ютері є одним з найбільш ефективних заходів захисту від вірусів.

Навіть найшкідливіші і безкарні віруси можна перемогти, відновивши файли комп’ютера (телефону, смартфона, планшета, ноутбука) з незараженої резервної копії.

Резервні копії можна робити в хмару, на зовнішні жорсткі диски, на інші комп’ютери (такий варіант резервного копіювання може бути актуальним для смартфонів, планшетів). Загалом, всі методи резервного копіювання хороші.

Вони допомагають відновити роботу комп’ютера, телефону, смартфона, планети, ноутбука при сильних збоях, в тому числі через пошкодження файлів вірусами.

Але перш ніж відновлювати дані з копій, або при відсутності копій, слід спробувати скористатися сканерами вже згаданих виробників антивірусів Avira, AVG, Avast. Або скористатися «сервісами» власного антивіруса, який є в комп’ютері. Останнє, однак, можливо тільки тоді, коли комп’ютер ще працює, незважаючи на віруси.

Досить часто антивірусні сканери і власні антивіруси на комп’ютері допомагають позбутися від небажаних «гостей». Вони знаходять віруси, знешкоджують їх і тим самим відновлюють нормальну працездатність операційної системи, прикладних програм (додатків) і робочих файлів. І якщо антивіруси не допомагають, то ми вже згадуємо про резервні копії, як варіант «збереження» комп’ютера (ноутбука, планшета, смартфона, телефону).

«Громадяни, зберігайте свої гроші в Ощадбанку!» – читалося в старій радянській рекламі. Повторюючи його, скажемо: «Користувачі комп’ютерів, ноутбуків, планшетів, смартфонів, телефонів! Не забувайте регулярно створювати резервні копії даних! Зберігайте свої копії в надійному місці!”

Чи можна відключити антивірус при роботі на комп’ютері

Іноді виникає бажання відключити антивірус на комп’ютері, наприклад, щоб прискорити його роботу. Подобається нам це чи ні, але антивірусна програма займає частину ресурсів комп’ютера.

Однак ніколи не варто відключати антивірус.

Адже віруси не сплять, не втомлюються, зламуються в комп’ютер постійно.

Існують віруси, які самі намагаються відключити антивірус на комп’ютері. Перш за все, потрапляючи в комп’ютер, такий вірус береться за антивірус. Навіщо? Усунути захисника комп’ютера. А вже потім, як то кажуть, можна безкарно бродити.

До речі, це одна з причин, по якій не варто встановлювати на комп’ютер відразу кілька антивірусів. Справа в тому, що кожен антивірус в якомусь сенсі (при погляді на нього зсередини) схожий на вірус. Зустрівшись «всередині» одного комп’ютера, кожен з двох антивірусів прийме свого колегу за вірус. Почнеться боротьба життя і смерті. По крайней мере, комп’ютер може сильно зависнути або пригальмувати. І навіщо це нам? Тому одного антивіруса цілком достатньо,  Більше ні.

Сканери Avira, AVG, Avast можуть працювати одночасно з антивірусом сканованого комп’ютера. Але це не антивіруси  в повному обсязі – це всього лише сканери, «шашки»  файлів. І вони не конкурують з антивірусом, встановленим на комп’ютері, планшеті, ноутбуці. В інших випадках не потрібно встановлювати 2 і більше антивіруса одночасно.

Для нормальної роботи досить одного антивіруса.

Як вибрати антивірус

Зазвичай антивірус вже є в сучасному комп’ютері або ноутбуці. Наприклад, операційна система Windows 10 має в своєму складі власний антивірус. Головне, не відключати цей захисник під час роботи комп’ютера.

Сучасні смартфони під Android не мають вбудованих антивірусів. А ось чи потрібно встановлювати їх туди додатково – окреме питання. Хтось вважає, що треба. На мій погляд, краще регулярно копіювати смартфон, зберігати всі дані на ньому, щоб відновити їх, якщо щось трапиться. Все-таки «смерть» смартфона від рук вірусів – рідкість в реальному житті.

В моїй особистій практиці таке сталося одного разу: смартфон завис, почав робити щось незрозуміле. Довелося повернути його до заводських налаштувань, просто видалити з нього абсолютно все. Далі з’явилася можливість повернути всі дані з резервної копії.

Планшети Android також зазвичай не мають антивірусів. Тут теж зручніше вирішити проблему за допомогою резервної копії, а не установки антивіруса.

«Яблучні» гаджети від Apple здатні захистити себе, як правило, без антивірусів. Там питання захисту вирішуються на рівні операційної системи.

Як наслідок усього щойно сказаного, вибирати антивіруси повинні в основному ті, хто використовує комп’ютери та ноутбуки з операційними системами до Windows 10. Навряд чи варто радити якийсь конкретний антивірус. Кому що подобається: існує Avira, AVG, Avast і багато іншого.

Зазвичай їх в першу чергу цікавлять безкоштовні варіанти, а це той же Захисник Windows, антивірус для Windows. Вона продовжує підтримуватися і оновлюватися компанією Microsoft, незважаючи на те, що офіційна підтримка  всіх версій Windows аж до «десятки» вже закінчилася. Немає підтримки операційної системи, але так підтримка антивіруса цієї непідтримуваної операційної системи!

Навіщо потрібно оновлювати антивірус?

Антивірус слід не тільки встановлювати на комп’ютер, але і регулярно оновлювати, практично щодня. Навіщо? Тому що нові віруси з’являються постійно. Загрози зростають, натомість поліпшується захист. Оновлення антивіруса – це підтримка антивіруса на рівні, що відповідає постійно зростаючим небезпекам зараження.

Чому загрози зростають, а віруси покращуються? З цієї ж причини, чому постійно з’являються мутації і нові штами біологічних вірусів – міжвидова і внутрішньовидова конкуренція. Так само і в комп’ютерних системах: творці нових вірусів змагаються з творцями нових антивірусів.

Чи закінчиться коли-небудь боротьба між вірусами та антивірусами? Чи буде спокій в комп’ютерному світі? Відповідь: навряд чи. Бо боротьба – це розвиток, який неможливо зупинити. Розвиток, мабуть, сумнівний, коли «погане» конкурує з «хорошим». Було б краще, якби «хороші хлопці» змагалися і змагалися з «не дуже хорошими хлопцями», а не з «поганими хлопцями». Але це філософське питання, це зовсім інша історія про те, чому так несправедливо влаштований світ …

Поки є антивірус, поки є резервні копії, вірусів слід боятися, але не боятися. Бути  розсудливим – значить не читати спам на пошті, не відкривати листи з привабливими заголовками, типу «У вас мільйон безкоштовно!» або «Ми вирішимо вашу професійну або життєву проблему за раз-два-три!». За раз-два-три легко тільки підхопити вірус, отримати величезну проблему замість обіцяного рішення, нібито, будь-якого питання.

Але боятися потрібно, коли немає належного захисту від вірусів. Швидше не бійтеся, а дійте негайно: робіть резервні копії, встановлюйте і запускайте антивірус, оновлюйте антивірусне програмне забезпечення. І тоді перестаньте боятися.